Iran construction materials
  1. صفحه نخست
  2. /
  3. مقاصد صادراتی
  4. /
  5. صادرات به کشور ارمنستان
صادرات به کشور ارمنستان
پایتخت: ایروان
واحد پول: Armenian Dram
محصولا وارداتی: گاز طبیعی، نفت، محصولات توتون و تنباکو، مواد غذایی، الماس
محصولات صادراتی: چدن، مس خام، فلزات غیرآهنی، الماس، محصولات معدنی، مواد غذایی، انرژی
مبلغ کل واردات: $۳٫۴۵۹ بیلیون
مبلغ کل صادرات: $۳٫۴۵۹ بیلیون
مرز: دریایی

صادرات به کشور ارمنستان

صادرات مصالح ساختمانی به ایروان

ارمنستان کشوری است که از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با نخجوان و استان های اردبیل و آذربایجان شرقی ایران هم مرز است. این کشور به لحاظ دارا بودن ویژگی های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مشترک با ایران، از مقاصد مهم صادراتی ایرانی محسوب می شود.

در طی سالهای گذشته به دلیل مناقشات سیاسی با کشور جمهوری آذربایجان، حجم مبادلات تجاری ایران و ارمنستان افزایش یافته و به همین سبب، میزان صادرات و واردات ایران و ارمنستان در طی سالهای اخیر به عدد 300 میلیون دلار نزدیک شد.

ارمنستان سرزمینی کوهستانی و دارای هوایی ملایم است و بدلیل دارا بودن بافت کوهستانی، یکی از اصلی ترین منابع طلا، مس، آهن، بازالت ، سنگ مرمر، مواد خام نسوز ، نمک و غیره بشمار می رود. همچنین آب‌های معدنی بسیاری از جمله آب‌های نوشیدنی گوارا و آبهای درمانی در این کشور وجود دارد.

جمعیت کشور ارمنستان در حدود سه و نیم میلیون نفر می باشد که نزدیک به یک سوم این جمعیت در پایتخت آن یعنی شهر ایروان سکونت دارند. محصولات صنعتی، کشاورزی و معدنی بخش عمده ی صادرات این کشور را تشکیل می دهند.

صادرات به ارمنستان

در راستای سیاست های جدید ایران در مورد حمایت از کالای ایرانی و صادرات آن به کشور های مختلف و با توجه به تحریم های جدید اعمال شده از سوی آمریکا، کشور ارمنستان با توجه به همسایگی ایران و مرز زمینی و روابط دیپلماتیک خوب دو کشور یکی از گزینه های خوب برای صادرات می باشد.

اقلام عمده صادراتی کشور ارمنستان شمش آهن و مس، فلزات غیر آهنی، الماس، مواد معدنی و مواد غذایی است.

وضعیت تجارت ایران و ارمنستان

ارمنستان یکی از مهم ترین شرکای تجاری ایران محسوب می شود. گرچه به نسبت حجم مبادلات تجاری با روسیه، سهم ایران در این مبادلات کمتر است اما بنظر می رسد به دلایل مختلف، صادرات به ارمنستان برای تاجران ایرانی بصرفه تر است. از دلایل انتخاب بازرگانان ایرانی می توان به وجود اشتراکات فرهنگی دو کشور در منطقه اوراسیا اشاره کرد.

به دلیل مسافت نزدیک دو کشور و سهولت رفت و آمد به پایتخت ارمنستان از راه زمینی، بسیاری از صادرکنندگان، ارمنستان را بعنوان مقصد اصلی محصولات خود معرفی می کنند.

هم اکنون گمرک نوردوز راه ارتباطی تجاری دو کشور است که از این طریق مبادلات کالا صورت می گیرد.

عمده کالاهای صادراتی به ارمنستان

 کشور ایران یکی از مهمترین کشورها در زمینه صادرات به ارمنستان محسوب می شود. کالاهای ایرانی سهم قابل توجهی از حجم  صادرات به ارمنستان را از آنِ خود کرده اند. تمامی محصولات صادراتی به این کشور تحت نظارت سازمان استاندارد و با بهترین کیفیت با نام و نشان کاملا ایرانی به سایر کشورها از جمله ارمنستان صادر می شوند.

تولیدکنندگان و تجار ایرانی محصولات غیر نفتی متنوعی از جمله؛ مصالح ساختمانی، آهن آلات ، مواد پلاستیکی، مبلمان، تجهیزات برقی، محصولات دارویی، دیگ های بخار صنعتی، روغن صنعتی، سولفور سدیم، شیشه فلوت، نیترات آمونیوم انفجاری، فروسیلیسیوم و… را به ارمنستان صادر می کنند.

در ایران، کارخانجات و واحدهای تولید بسیاری در زمینه صادرات محصولات ایرانی به کشورهای منطقه اروسیا از جمله ارمنستان فعالیت می کنند. در حال حاضر یکی از محبوب ترین و در عین حال با کیفیت ترین محصول تولید داخل، زعفران و پسته ایرانی است که جزو پرسودترین کالاهای صادراتی محسوب می شود.

آمارهای تجارت جهانی نشان می دهد که همواره صادرات ایران به کشورهای همسایه با برخی نوسانات همراه بوده است. برطبق این آمار در سال 2018 میلادی بیشترین میزان حجم مبادلات تجاری ایران و ارمنستان صورت گرفته است.

چالش های صادراتی

علیرغم اینکه کشور ایران و ارمنستان از پتانسیل بالایی برای توسعه روابط تجاری دو طرفه برخوردارند؛ اما همچنان مشکلات و موانع متعددی بر سر راه تجار ایرانی است. مسائلی از جمله؛ افزایش عوارض گمرکی ، عوارض بالای مرز نوردوز، گران بودن هزینه فرودگاهی، زیر ساخت ضعیف پایانه مرزی، مشکلات حمل ونقل جاده ای، مسائل بانکی و… برخی از چالش های صادرکنندگان ایرانی کالا به کشور ارمنستان به شمار می رود.

شما می توانید با استفاده از مشاوران خبره سرام لند، امور صادراتی خود را به بهترین و سریع ترین شکل ممکن انجام دهید.

برای صادرات به ارمنستان، توجه به مواردی توصیه می شود که تولید کنندگان کشورمان توانسته اند با درنظرگرفتن آنها، در سالهای گذشته بیشترین صادرات به ارمنستان را داشته باشند. از جمله این موارد می توان ؛ توجه ویژه به کیفیت و حفظ ارزش محصولات ایرانی مطابق با استانداردهای روز دنیا ، و نظارت دقیق واحدکنترل کیفیت کارخانه در تولید محصولات ایرانی و … را نام برد.

ارمنستان یکی از کشورهای همسایه ایران است که به دلیل هم مرز بودن با کشورمان از اهمیت بالایی برای صادرات برخوردار است نزدیک ترین شهر به این کشور شهر تبریز است که می توان از این موقعیت نهایت استفاده را کرد و محصولات با کیفیت و با ارزش ایرانی را به آنجا صادر نمود.

قوانین صادرات به ارمنستان

همانند سایر کشورها، مبادلات تجاری کشور ارمنستان نیز تحت نظارت گمرک قرار دارد. تمامی کشورها از جمله ایران به منظور صادرات کالای خود، نیازمند رعایت ضوابط و مقررات این قوانین هستند. طبق قوانین صادرات این کشور؛ تمامی کالاهای وارده چه از راه خطوط زمینی و چه خطوط هوایی می بایست از طریق دفتر گمرک، بررسی شوند. کالاهایی که توسط اشخاص حقوقی وارد ارمنستان می شوند، مشمول اظهارنامه گمرکی هستند.

اما خود شخص صادرکننده ی کالا ، نیازمند طی کردن پروسه دریافت اظهارنامه نمی باشد و تنها بررسی و ثبت کالا توسط یکی از دفاتر گمرکی کافی است. فرم اظهارنامه به منزله بررسی و تایید کالای وارده به آن کشور و دارای اعتبار است. مواد مورد استفاده ی کارخانجات و تولیدات آن ها می بایست ضمن دارا بودن گواهی سلامت، به دفتر ترخیص گمرکی ایروان برای بررسی نهایی فرستاده شوند. صادرات حیوانات زنده به ارمنستان نیز مشمول گواهی سلامت از دامپزشک در کشور مبدا است.

طبق قوانین صادرات کشور ارمنستان برخی از محصولات می بایست در بدو ورود به کشور، مطابق قانون بازرسی و تایید شوند. این محصولات عبارتند از؛ روغن های گیاهی مثل روغن زیتون صادراتی، نان، تن ماهی صادراتی، برخی تجهیزات رادیویی، اسباب بازی و…. .

صادرات آهن آلات به ارمنستان

در حال حاضر بخش مهمی از صادرات به ارمنستان را آهن آلات تشکیل می دهد. میلگرد در سایزهای مختلف، تیرآهن، پروفیل، سیم مفتول و ورق صادراتی در زمره محصولات صادراتی ایران می باشد. با گسترش روابط تجاری بین دو کشور امکان افزایش حجم معاملات و ایجاد فرصتی برزگ برای فروش آهن آلات از جمله میلگرد به ارمنستان وجود خواهد داشت.

مشاوران صادراتی سرام لند، همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.